facebook-icon

ÇOK AMAÇLI TEMİZLEYİCİ

KULLANILAN ÜRÜN:   ALL PURPOSE CLEANER (APC)

APC; Suyla durulamaya gerek kalmadan kendi kendine temizleyen ‘susuz’ bir üründür. Ellerinizdeki yağı ve sürekli lavaboya gitmek istemediğiniz her türlü oto veya mekanik işlerdeki kirlenmeyi temizlemek için çok uygun bir üründür.

Bu çözelti çok çeşitli maddeler ile yüzeylerde işe yarar ve sahip olduğunuz hemen hemen tüm temizlik maddelerinin yerini alabilir. Bu bir çok amaçlı ev temizleyicisi, halı, döşeme, kumaş lekesi, araç motoru, kir, cam, iç mekanlar ve krom temizleyicisi ve çok daha fazlasıdır.

Bizim temizleyici ürünümüzün öyküsünü okumadan önce burada, gerçek ‘yeşil’ temizleyiciler yanında lavabonuzun altında mevcut olan zehirli temizlik ürünleriyle ilgili bazı ilginç gerçekleri bulacaksınız.

TEMİZLİK KİMYASALLARI – ÖLÜMCÜL GERÇEKLER:

 • Her üç kimyasal temizlik ürününden birinin insan sağlığı veya çevre sorununa yol açan maddeler içerdiği bilinmektedir.
 • Ticari temizlik şirketlerinin ürünlerinin insan sağlığına nasıl zarar verebileceğine dair herhangi bir yasal araştırma yapma yükümlülüğü yoktur.
 • EPA (U.S. Environmental Protection Agency – Amerikan Çevre Koruma Kurumu) araştırmalarında , halk sağlığı için en büyük beş çevresel risk arasında düşük iç hava kalitesi yer alıyor. İlginçtir, her on Amerikalı’nın beşi bu gerçeğin farkında değiller.
 • EPA , ev içinde hava kirliliği seviyelerinin açık havadaki seviyelerden  iki ila beş kat arasında daha yüksek olduğunu tespit etmiştir.
 • Yine aynı kuruluş, temizlik kimyasallarının ev içinde kullanımının, dışarıdaki kullanımından üç kat daha fazla kanser riskine yol açtığını tespit etmiştir.
 • Bir başka araştırma da, evde çalışan kadınlarda, dışarda çalışanlara oranla % 54 daha fazla oranda kanser riski bulunduğunu göstermiştir. Çalışma bunun ev temizliği kimyasallarının direkt etkisi olduğunu göstermektedir.
 • Ortalama olarak, zehirlenme merkezleri her 1,5 saniyede bir zehirlenme çağrısına rastlıyor.
 • Zehire maruz kalma vakalarının % 89’u evlerde oluyor.
 • Bu vakaların da % 92’si tek bir zehirli maddeden oluyor.
 • Sadece 2009 yılında 2.403.539 insan zehirlenmesi vakası raporlandı.
 • İnsan zehirlenmelerinin % 9,8‘i ev temizlik maddelerinden olmuştur.
 • 2006 yılındaki zehirlenmelerin % 51’i, altı yaşın altındaki çocuklarda görülmüştür.
 • Temizlik maddeleri, yetişkinlerde zehire maruz kalmada en yaygın üçüncü sebep olmuştur.
 • Ev temizlik maddeleri, çocuklarda ise zehire maruz kalmada en yaygın ikinci sebep olmuştur.
 • Toksik ev kimyasallarının yanlışlıkla yutulması 5 yaş altındaki çocuklarda yıllık ortalama 39 ölüm ve tahminen 87.700 çocuk hastanesi acil servislerde tedavi ile ilişkilidir. Bu zehirlenme olaylarının neredeyse tahmini 2.3 milyar $ toplumsal maliyetle sonuçlanmıştır.
 • Amerikalılar yılda yaklaşık 38 milyon ton tehlikeli atık üretmektedir.
 • Kimyasal üretim miktarı tehlikeli atığın 21 milyon tonunu (% 55’i) oluşturmaktadır.
 • Temizlik ürünleri ve sabun üretim miktarı yıllık 30.948 ton olarak hesaplanmıştır.
 • Yeşil üretime yönelmek, tehlikeli atıkların azaltılması ve evlerimizi temiz, sağlıklı tutmak için en iyi yollardan biridir.

NEDEN YEŞİL TEMİZLİK?

Bir çok ortak ev ve endüstriyel temizlik ürünleri sağlık için tehlikeli etkileri olan kimyasallar içerir. Bu kimyasallar kansere, göz, deri ve akciğerlerde tahrişe neden olan, hatta üreme sistemini etkileyebilen sorunlara neden olabilirler.

ABD de yapılan çalışmalarda, Amerikalıların çoğunun kanında ve idrarında temizlik kimyasalı kalıntısı bulunmuştur. ABD Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu (CPSC) sıradan ev temizliği ürünlerinde bulunan ve kanser, alerji, doğum kusuru ve ruhsal bozukluk gibi hastalıklardan doğrudan sorumlu olan 150'den fazla kimyasal belirlemiştir. 

YEŞİL TEMİZLİK VE ÇEVRE

Zehirli maddeler içeren birçok temizleyici, bunların çevresel etkileri için yeterli şekilde test edilmez. Ev ürünleri kimyasalları, ekosisteme yavaş yavaş zarar verir, denizlerde zararlı yosun üremesine, balıklarda ve kara yaban hayatı yağ dokularında toksin birikimine sebep olur. Ülke çapında sayısız miktarda kimyasal temizlik atığı, evlerden ve işyerlerinden kanalizasyon sistemine atılır. Buradan da arıtma tesislerine gönderilirler. Ne yazık ki bu kimyasalların çoğu tamamen arıtılamaz ve kendi yollarını bularak içme suyu, göller ve nehirlere karışırlar. Kanalizasyon arıtma tesisleri, konsantre atığı daha sonra , tarım arazisi üzerinde kullanılan, çöplüklere ya da atık alanlarında yakarak  imha edilen "çamur" (slaş)’a çevirerek bertaraf eder. Yağmur yağdığında çöp sahalarındaki kirleticiler  toprak içine nüfuz eder ve sonunda yeraltı sularını kirletebilir.  Bu kirlenmiş yeraltı suları bazı durumlarda, belediyenin su kaynağıdır.

YEŞİL TEMİZLİĞİN AVANTAJLARI:

 • Hava ve su kirliliğini azaltmaya yardımcı olur
 • Evinizde ve ofisinizdeki tehlikeli ürünler tasfiye edilmiş olur
 • Aileniz, ortak çalışanlar ve çevremizin sağlığını artırır
 • Ambalaj malzemelerini atık sahası dışında tutar
 • Büyük ölçüde sera gazı salınımını azaltır
 • Para, enerji ve doğal kaynakların tasarrufuna önemli miktarda yardımcı olur
 • Evlerde ve işyerlerinde iç hava kalitesini artırır. 

MOLEKÜLER BİRLEŞME VE NANOKİMYA

STRATA  'Çok Amaçlı Temizleyici' bir sabun, deterjan ya da petrol bazlı solvent değildir. Bu ürün, moleküler düzeyde çalışan teknolojiyi kullanan, yüksek yoğunluklu bir bio temizlik ürünüdür. Bu son derece etkili temizlik ajanları, insan saçından 25.000 kez küçük nano seviyede etkileşerek organik maddeler içindeki karmaşık karbon moleküllerini kırar. Bu ürün, tüm temizlik zorluklarının % 99’unu oluşturan gres, yağlar, protein yağları, şekerler ve tüm hidrokarbon parçaları(petrol türevleri) ve çözmesi zor diğer organik maddeleri çözündürmeye devam eder. Hidrokarbon aslında tamamen bozulur ve bir "nano-emülsiyon"a dönüştürülür. Çözeltinin kendisi toksit olmayan bir üründür ve ve su yolları, çevre ve eko-sistem üzerinde sıfır (0) etkisi olduğundan drenajlara doğrudan verilebilir. Bu güçlü temizlik çözeltisi, suda aktive edildiğinde rastgele hareket halinde birbirini iten submikroskobik ve elektrik yüklü parçacıklar içerir. Bu sıvı içindeki moleküller sadece 2 ila 4 nanometre büyüklüğünde olup, tipik temizleyiciler ve deterjanları oluşturulan partiküllerden 50-100 kat daha küçüktür. Partiküllerin küçük boyutları ve muazzam yüzey alanı-hacim oranı,  milyarlarca patlayan küçük kum taneleri gibi davranır ve komplex karbon moleküllerin içine işleyip parçalayarak çözünmüş organik madde haline getirirler.

STRATA  'Çok Amaçlı Temizleyici',  tamamen güvenli ve toksik olmayan tüm doğal ürünler ve malzemelerle yapılır. Temizlikteki bu önemli gelişme artık mevcut geleneksel temizlik ürünlerine   % 100 doğal bir alternatif olarak sunulabilir. Bizi çeşitli zehirlere ve tehlikeli kimyasallara maruz bırakan  popüler temizlik ürünlerinin aksine,  Strata ‘Çok Amaçlı Temizleyici’  insan, hayvan ve bitkiler için bir temizleyici olarak herhangi bir endişe olmadan kullanılabilir. Bu ürün,  çocuklar ve evcil hayvanlar gibi hassas bağışıklık sistemi olanlar için özellikle güvenlidir.  

STRATA  'Çok Amaçlı Temizleyici'nin, kapalı alanda cilt emilimi açısından, cilt teması, yutma, göz teması, cilt tahrişi, tekrarlanan aşırı maruz kalma ve teneffüs halinde herhangi bir yan etkisi yoktur.

Aşağıda bu ürünün geniş kullanım alanından sadece birkaç örnek mevcuttur:  

Otomobil içi, vinil, deri, kumaş, döşeme, halı lekeleri, silinmez mürekkep, şarap, kahve, oto yağı, gıda,  makyaj, ketçap, yol katranı, motor kiri, yağ lekeleri, zemin, aletler, kirli  eller, cam, krom, beton, alüminyum, giyim, lastik ve boyalı yüzeyler, tezgahlar, buzdolapları, musluk, ayna, sabun lekeleri, banyo fayans, küvet, duş kabinleri, lavabolar,  fırın yüzeyleri, sert su lekeleri. Ve dahası...   

Basitçe spreyleyin ve silerek temizleyin. Sert lekeler veya kirleri temizlemek için, bir sünger ile ovarak ya da diş fırçası fırçalayarak uygulayın. Temizlenene kadar tekrar edin. Bu ürün, durulamaya gerek kalmadan elleri temizleyen susuz bir ürünüdür.
yağlı el temizliği


‘’SAFE for Humans, Pets and the Environment’’…

NO CHLORİNE
NO PHOSPHATES
NO PETROLEUM
NO NİTRATES
NO SYNTHETICS
NO OZONE DEPLETION
NO GLYCOL ETHERS
NO VOC'S
NO IRRITATION
NON TOXİC
NO CHEMİCAL
NO CARCINOGENESİS
NO SILICATES
100% HYPOALLERGENİC